Csík Mónika: Nincs rajta gatya. Állati állatsoroló. Életjel, Szabadka, 2022
Mindig irigyeltem a természetfotósokat, de még jobban a természetfilmek készítőit, akik órák hosszat figyelik, hogyan élnek, mit csinálnak a szabadon élő állatok. A mai kisgyerekek többsége csirkét, tyúkot is csak fagyasztott, konyhakész állapotban lát, esetleg rajzfilmen. Fogalmuk sincs, mekkora öröm, amikor sikerül eliszkolni a félelmetesen közeledő gúnártól, sőt kevesen láttak közülük a poros falusi utcán ludat is, amelynek nyomában kislibák hada totyog, szedi a lábát.
Csík Mónika legújabb verseskötetéből huszonöt állat válik a kis olvasó vagy vershallgató személyes ismerősévé, így szinte észrevétlenül tanulhatják meg, hogy a gém, amelynek lakhelye jelen esetben Palicson van, rákot, halat eszik, vagy azt, hogy hány lába is van a ráknak, amelynek természetes közege a folyó, a tó, az iszapban érzi magát a legjobban.
A könyvben szereplő huszonöt állat mindegyike – közöttük van ló, fürj, nyúl, jak, hód, őz, strucc, légy, kos – valamelyik vajdasági, magyarországi településen él, illetve néhánnyal Bhutánban, Kubában, Londonban Párizsban vagy épp Nápolyban találkozik az olvasó.
A kötetben a limerick versformával találkozunk. Ez a viktoriánus Angliában keletkezett. Abban az időben, valamint később is nagyon divatos volt ötsoros, a a b b a rímképletű humoros versikéket írni. Ilyen vicces – gyakran emberi tulajdonságokkal rendelkező – figurák Csík Mónika verseinek szereplői is: a strucc, akin se gatya, se bugyi, és a kedvence a bugi-vugi, a moly, amely Londonban él, gyakran van kissé zord hangulatban, és természetesen délutánonként teázik, az őz, akinek pörge a feneke, hisz naponta több órát fut, sportol.
És mit lehet tudni a gyíkról?
„Itt egy gyík, lakhelye Horgos,
zöld színű, helyenként foltos,
mezítláb érkezett,
mondja, hogy férjezett,
ámbár ez nem olyan fontos.”
Sok kis mikrovilág nyílik meg a gyerek előtt, megmozgatva a fantáziáját. Ehhez járulnak hozzá Janovics Erika színes, ötletes rajzai is.
A bájos, vicces állatsoroló a gyerekek közeli ismerősévé teszi a könyv hőseit, és reméljük, felnőttként is jobban odafigyelnek az állatvilágra, arra, hogy a természet egyensúlya nem billenhet, borulhat tovább.