Big Little Lies, HBO-minisorozat; Rendező: Jean-Marc Vallée; Főszereplők: Shailene Woodley, Nicole Kidman, Reese Witherspoon; Zeneszerző: Michael Kiwanuka
Az igazságos világba vetett hitünk átsegít bennünket a mindennapokon. Amit még gyermekkorunkból hozunk, a mesékből, hogy a gonosz elnyeri méltó büntetését, a jó elnyeri jutalmát. A nemzedékről nemzedékre öröklődő hit, a kollektív tudásunk segít feldolgozni feldolgozhatatlannak hitt tragédiákat, ha hisszük – még ha nem is történik mindig így –, hogy a történeteknek legalább a vége jó lesz. És ennek a minisorozatnak a végén a gonosz elnyeri büntetését.
A sorozatnak most megy a második évadja, az első évad hét epizódja során folyamatos a feszültség, nem egyértelmű, ki a fő gonosz, amit a végére megtudunk. A sorozat kötetben is olvasható, akinek kedve támad Liane Moriarty regényét is elolvasni, érdemes. Kevésbé köztudott, hogy a szerző testvére, Nicola Moriarty is regényíró, a maga műfajában remek regénye az Ötödik levél.
A Hatalmas kis hazugságok sorozat jómódú családokról szól, gyönyörű természeti környezetben. A szereplőknek anyagi gondjaik nincsenek, az iskolában kvízestet rendeznek, ahol mindenkinek Elvis Presley-nek vagy Audrey Hepburne-nek kell öltöznie. A dráma ezen a kvízesten történik majd meg, ami az egész sorozat folyamán sejthető. Minden család látszatra tökéletes, csakhogy mindannyiuknak van rejtegetnivalója. Nagyon adnak arra, hogy kívülről tökéletesnek látsszon minden, mi, nézők azonban belelátunk a hétköznapokba, az örömökbe és a poklokba is. Mintegy búvópatakként erős jelzések érkeznek a gyerekektől, hogy valami nincs rendben: a tinédzsertől, aki szüzességét az interneten árulja, a kisfiútól, aki bántalmazza az osztálytársát. A felnőttek gyarlók, önzőek is tudnak lenni, amikor a gyermekbántalmazással az újonnan érkezett kisfiút gyanúsítják. Van a sorozatban erőszakban megfogant gyermek – akit traumatizált édesanyja nagyon szeret, ami ilyen esetekben nem általános, gondoljunk csak Mészáros Márta Aurora borealisára –, családon belüli erőszak, amelyben párterapeuta próbál segítséget nyújtani. A sorozat első évadának végét tekintve kérdéses, mennyire sikerült. Megoldási lehetőségeket kapunk arra is, mennyire tud működőképes lenni a mozaikcsalád, és mi történik akkor, ha a második férj valójában csak egy pótlék az első férj helyett. Karakterek és történetek, amelyekben magunkra, barátnőinkre, szomszédjainkra ismerhetünk. Érzelmi zsarolások, fenyegetések, értelmetlen, piti kis bosszúk a szereplők mindennapjainak részei. A Reese Witherspoon alakította Madeleine mindenkor a konfliktust keresi, az az életeleme. Egy zsúrmeghívásra rászervez jégvarázsshow-látogatást, így kényszerítve állásfoglalásra az anyukákat. Engedtessék meg egy szubjektív megjegyzés: nekem, annak ellenére, hogy Reese kiválót alakít, továbbra is Nicole Kidman a kedvencem. Lenyűgöz, vérbeli színésznőként képes bármilyen karaktert hitelesen alakítani, itt a bántalmazott anyát. Jane egyedülálló anya, új életet kezdeni érkezik a településre, és ki is derül, ez valójában akkor fog neki sikerülni, ha traumáit kibeszéli, amit Madeleine barátnőjének meg is tesz. Láthatjuk azt is, mennyire erősek és egymást támogatóak tudnak lenni a női barátságok, kifejezetten kisiskolás gyermekes időszakban. A sorozatot és a könyvet mindenkinek ajánlom, aki úgy szeretne kikapcsolódni a hétköznapokból, szép környezetben szép emberek életének mélységeibe is belelátni, hogy mindeközben nem veszíti el azt a hitét, hogy az igazság végül mindig győz.