Török Tilla és testvérei: Naphasadás. Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, Zenta, 2015
A népzene szerelmesei nyugodt szívvel kijelenthetik, hogy számos tájegység a Kárpát-medencében olyan kincseket őriz dallamvilág tekintetében, amelyek párjukat ritkítják. Minél szélesebb palettáját ismerjük meg a népdaloknak, hangszereknek, különféle ritmusoknak, annál gazdagabb a néphagyományunk adta zenei kultúránk.
Ennek a miliőnek az elhivatott képviselői a Török testvérek. Életüket gyermekkoruk óta meghatározza a népzene, amelyet igyekeznek saját személyiségükkel, stílusukkal és egyéni elgondolásaikkal fűszerezni. Az Adáról származó testvérek úgy tartják, hogy a magyar népzene a fennmaradás záloga a déli végeken, ennek szellemiségében igyekeznek ők is minél aktívabban ápolni és másoknak is átadni ennek a szeretetét. A testvérhármasból Török Tilla hegedűn, kobozon, tilinkán játszik és énekel, Török Flóra szintén hegedül, ütőgardonozik, dobol, énekel, és esőbotot is használ hangulatelemként, Török Dancsó Ádám pedig furulyán, kavalon, tilinkán, citerán és dorombon játszik.
A 2015-ben megjelent Naphasadás című lemezük jól példázza azt a lendületet, tüzet, sokszínűséget, amit a három testvér mind zenéjével, mind személyiségével képvisel. A kilenc zeneszámot tartalmazó lemez hallgatása közben elrepülhetünk Moldvába, Gyimesbe, Magyarszovátra, Bosznia-Hercegovinába, és természetesen maradhatunk Vajdaságban is, ahonnan többek között Bodor Anikó ismert népzenekutató gyűjtéséből is szemezgettek a fiatalok.
A népzenét kedvelőket csak buzdítani tudom a lemez meghallgatására; a dinamikus dallamok mellett a melankolikusabb és lassúbb hangvételű népdalok is helyet kaptak, ezzel is széles skáláját megmutatva a népzene érzelmi világának. Hangszerek tekintetében a vonósokon kívül moldvai kavallal, tilinkával, kobozzal, gyimesi ütőgardonnal és a török néphagyományból jól ismert szazzal is ismerkedhetünk.
Ne menjünk el a cím értelmezése mellett sem: a naphasadás azt az időpontot jelzi, amikor az éj sötétje megszűnik, pirkadni kezd, és a nap megmutatja első sugarait. Olvasatomban ez szimbolikusan összeköti a lemezre felkerült összes számot, hiszen valamilyen formában mindegyik dalban megjelenik vagy maga a nap, vagy annak hiánya. Mint ahogy az első, lemezen lévő moldvai dalban is felcsendül: „Napvilág, holdvilág, megbolondult a világ”. Adjunk helyet a lelkünkben mi is ennek a világnak, és élvezzük a Török testvérek által előadott dallamokat!