Karácsony előtt jelent meg a Fokos zenekar Zengető című lemeze a Nemzeti Összetartozás Éve – Vajdaság programsorozat keretében. Ez a kiadvány rendhagyó módon megzenésített verseket tartalmaz, amelyekből többet hallhattunk már a zenekartól az elmúlt tíz év során. Megalakulásuk óta foglalkoznak ezzel a műfajjal, de ahogyan az a lemezhez készített leírásukból is kiderül, az aktualitások, megvalósítandó népzenei ötletek elnyomták, háttérbe szorították a versmegzenésítéseket. Koncerteken, műsorokon került elő egy-egy vers, pedig ötlet volt bőven, ahogyan azt az elkészült lemez is tanúsítja, csak idő nem jutott rá a rohanó világban. Aztán eljött 2020, és lelassultunk mindannyian. A Fokos zenekar pedig végre megvalósíthatta a régóta dédelgetett álmot, megjelentethetett egy lemeznyi énekelt verset. Készültek új alkotások, átalakultak régiek, és decemberben mindez elérhetővé vált a nagyközönség számára.
A lemezen Meggyesi Éva, Petőfi Sándor, Tompa Mihály, Bobula Ida, Weiner Albert, Kenneth Klára, Tari István, Bogdán József és Arany János versei hallhatóak. A versek kiválasztásáról ezt írják a zenekar tagjai: „A kiadvány a magyar történelem jeles eseményei emlékére, azokat megörökítő versekkel kíván tisztelegni történelmünk nagyjai előtt, akik egész életükkel azt szolgálták, hogy ma is magyarul beszélhessünk, gondolkodhassunk, énekelhessünk.” A lemezt hallgatva, azt hiszem, mindenkiben felébred ez a tisztelet és hála, hiszen így születhettek meg ezek a versek is, amelyek elmondják helyettünk és nekünk mindazt, amit magyarként sokan és sokszor érzünk. A zenekar pedig olyan zenei köntössel ruházta föl ezeket az alkotásokat, hogy kétségkívül hálásak lehetünk azért is, hogy ma is tudunk magyarul énekelni.
A Fokos zenekar tagjai tudnak és szeretnek énekelni. Korábbi lemezeiken is csillogtatták énektudásukat, most viszont ez különösen nagy hangsúlyt kapott, ami természetesen adódik abból, hogy ennél a műfajnál a szöveg és az ének központi szerepet tölt be. Átütő erővel szólalnak meg együtt és külön, különböző zenei szólamokban, a cappella részekben.
A hitelesség a zenei előadás során gyakran felmerülő kérdés. Mitől lesz egy előadás hiteles? Számomra attól, ha segít abban, hogy hallgatóként is azonosulni tudjak a zenével, szöveggel. Ha az előadó hiteles, akkor ez a folyamat természetesen, szinte észrevétlenül megtörténik. Mivel a zenekar számára fontos a nemzettudat megőrzése, megerősítése, így az általuk énekelt szövegeket hiteles, magával ragadó előadásban tudják átadni.
A verseket Szerda Balázs, a zenekar egyik alapító tagja zenésítette meg. Egy elsősorban autentikus magyar népzenét játszó zenekar természetesen a népzenéből merít ihletet, és éppen ez az, aminek köszönhetően kialakulhatott az a sajátos hangzásvilág, amely a zenekar megzenésített verseit jellemzi. A hangszerelés is erre épül: megszólalnak a népi vonószenekar hangszerei, a hegedű, a brácsa, a nagybőgő, hallunk cimbalmot, a moldvai népzenei dialektusterületen megmaradt kobozt és a hozzá gyakran társuló furulyákat, valamint a szintén erre a területre jellemző kavalt, a tamburák családjából a basszprímtamburát, valamint dobot, dorombot, és a zenekar tagjai a népzenében kevésbé használatos szájharmonikát és gitárt is megszólaltatják. Amitől különlegessé válik a hangzásvilág, az a hangszerek izgalmas társítása, aminek köszönhetően a lemezen hallható dallamok nem válnak egyhangúvá. Nagyon jól kihasználják a hangszerekben rejlő lehetőségeket is, mernek játszani, és kilépni azokból a keretekből, amelyekből egy népzenei előadás során nem léphetnek ki.
Túlzás volna azt állítani, hogy csak a népzene hatása érezhető ezeken a szerzeményeken, az énekben és a zenében is gyakran érzékelhető a rockzene lenyomata. Szinte minden dalt el tudunk képzelni egy rockopera részleteként is. A dallamok jól szerkesztettek, fülbemászóak, így ez egy olyan lemez lett, amelyet nem lehet csak egyszer meghallgatni!
A hanghordozó a Magyar Kormány, a Bethlen Gábor Alap és a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával, a VM4K, a Szekeres László Alapítvány és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség közös kiadásában jelenhetett meg.
Köszönet a Fokos zenekarnak ezért az élményért!